Published: July 31, 2010

Argyllshire pipers rule at Inveraray

Inveraray, Scotland – July 20, 2010 – Pipers from the piping-rich Argyllshire region dominated the top prizes at the Inveraray Highland Games, with hometown hero Stuart Liddell and Angus MacColl of Benderloch taking in the big awards.

A-Grade
Piobaireachd
1st Angus MacColl
2nd Gordon Walker, Galston, Scotland
3rd Alastair Dunn, Glasgow
4th David Wilton, Glasgow
5th Donald MacPhee, Alexandria, Scotland
6th Cameron Drummond, Edinburgh

Judges: Alan Forbes, John MacDougall, Tom Speirs

March
1st Stuart Liddell
2nd Angus MacColl
3rd Finlay Johnston, Glasgow
4th Allan Russell, Kelty, Scotland
5th Willie Geddes, Glasgow
6th Alastair Dunn

Judges: Ronald Clark, Walter Cowan, Iain McLellan, John Wilson

Strathspey & Reel
1st Stuart Liddell
2nd Angus MacColl
3rd Margaret Dunn
4th Finlay Johnston
5th Andrea Boyd, Glasgow
6th Alastair Dunn

Judges: Ronald Clark, Walter Cowan, Iain McLellan, John Wilson

B-Grade
Piobaireachd
1st Keith Bowes, Inchinnan, Scotland
2nd Euan Dewar, Oban, Scotland
3rd Alasdair Henderson, Dunoon, Scotland
4th George Stewart, Perth, Scotland
5th Jamie Forrester, London
6th Chris Gibb, Glasgow

Judges: George Lumsden, Ronnie McShannon

March
1st David Wilton
2nd Chris Gibb
3rd Faye Henderson, Kirriemuir, Scotland
4th Struan Thorpe, Lochgilphead, Scotland
5th Keith Bowes
6th Pamela Whyte, Mintlaw, Scotland

Judges: Ronald Clark, Walter Cowan, Iain McLellan, John Wilson

Strathspey & Reel
1st David Wilton
2nd Gavin Ferguson, Campbeltown, Scotland
3rd Derek Midgley, Tinton Falls, New Jersey
4th Fiona Manson, Glasgow
5th Jamie Forrester
6th Keith Bowes

Judges: Ronald Clark, Walter Cowan, Iain McLellan, John Wilson

C-Grade
Piobaireachd
1st Andrew McPhee, Kinross, Scotland
2nd Gary Carruthers, Glasgow
3rd Ross Forrest, Netherburn, Scotland
4th Gordon Rowan, Bowmore, Scotland
5th Gavin Ferguson
6th Peter Hunt, Stevenston, Scotland

Judges: Hugh MacCallum, Iain MacFadyen

March
1st Gordon Rowan
2nd Oliver Rigg, Thornhill, Scotland
3rd Douglas Gardiner, Edinburgh
4th Graham Drummond, Bathgate, Scotland
5th Colin Campbell, Aberlour, Scotland
6th Gary Carruthers

Judges: Ronald Clark, Walter Cowan, Iain McLellan, John Wilson

Strathspey & Reel
1st Graham Drummond
2nd Jamie Smith, Annan, Scotland
3rd Colin Campbell
4th David Shedden, Glasgow
5th Steven Leask, Irvine, Scotland
6th Neil Johnston, Glasgow

Judges: Ronald Clark, Walter Cowan, Iain McLellan, John Wilson

Registration

Forgotten Password?