Published: April 30, 2009

Photos added: McMillan, Sinclair in top form at Kintyre Juniors

Campbeltown, Scotland – April 25, 2009 – Connor Sinclair of Crieff, Scotland, and Laura McMillan of Inveraray, Scotland, had overall the most success in the events for older young pipers at the annual Kintyre Piping Society Junior Piping & Drumming Championships. For being Junior Champion, Sinclair won the the P-M Ronald MacCallum MBE Shield and the P-M John D. Burgess Medal for being the piper who gained the most points overall at the event. The McCallum Memorial Cup was presented to McMillan, the Senior Champion.
 Trophy winners at the 2009 Kintyre Piping Society Junior Competitions
Solo Piping
 
Chanter 10 and under
Royal Celtic Society Cup
1st Cameron Wylie, Campbeltown
2nd Kaitlin Jordan, Campbeltown
3rd Kimberly Campbell, Lochawe
4th Stuart O’May, Campbeltown
 
Chanter 11-14
P-M J. M. MacKenzie Cup
1st Jason Cordell, Campbeltown
2nd Molly Semple, Campbeltown
3rd Equal Colin Ronald and Cameron Ronald, both Southend
 
Novice
Dugald McShannon Cup – March on Bagpipes
1st Donnie McKerral, Campbeltown
2nd Amy Underwood, Dalmally
3rd Alisdair McLean, Kilmartin
 
Under 15
March – George C. Halbert Shield
1st Seamus O’ Baoighill, Isle of Skye
2nd Ian Alistair Wilson, Strachur
3rd Connor Sinclair, Crieff
4th Bradley Parker, Portavogie
5th Cameron Underwood, Dalmally, Scotland
 
Strathspey & Reel – Archibald Johnston Memorial Cup
1st Connor Sinclair, Crieff
2nd Ian Alistair Wilson, Strachur
3rd Bradley Parker, Portavogie
4th David McFadyen, Campbeltown
5th Craig Barbour, Campbeltown
Trophies and medals for the Kintyre Juniors.
Piobaireachd, Ground only – Argyllshire Gathering Trophy
1st Craig Barbour, Campbeltown
2nd Abbie Semple, Campbeltown
3rd Bruce Cowie, Campbeltown
 
Piobaireachd – Dr Flora MacAulay Cup
1st Connor Sinclair, Crieff
2nd Bradley Parker, Portavogie
3rd Ian Alistair Wilson, Strachur
 
2 x 2/4 Marches Under 15 – Margaret McCallum MemorialCup
1st Bradley Parker, Portavogie
2nd Connor Sinclair, Crieff
3rd Craig Barbour, Campbeltown
4th Cameron Bell, Inverarary
 
Slow Air – Campbell McGougan Trophy
1st Connor Sinclair, Crieff
2nd Ian Alistair Wilson, Strachur
3rd Bradley Parker, Portavogie
4th Seamus O’ Baoighill, Isle of Skye
 
15-17 year-olds
March – Kintyre Piping Society Trophy
1st Laura McMillan, Inveraray
2nd Fiona Mitchell, Campbeltown
3rd Scott McLean, Kilmartin
4th Sarah Muir, Kilkenzie
5th Grahame Harris, Templepatrick
 
Strathspey & ReelCharles Bowen Cup
1st Scott McLean, Kilmartin
2nd Laura McMillan, Inveraray
3rd Fiona Mitchell, Campbeltown
4th Laura Underwood, Dalmally
5th George Stewart, Perth
 
Hornpipe & Jig – P-M Willie Wilson Cup
1st Grahame Harris, Templepatrick
2nd Scott McLean, Kilmartin
3rd Andrew McPhee, Kinross
4th George Stewart, Perth
5th Sarah Muir, Kilkenzie
 
Piobaireachd – Campbell Challenge Cup
1st George Stewart, Perth
2nd Andrew McPhee, Kinross
3rd Laura McMillan, Inveraray
4th Sarah Muir, Kilkenzie
 
2 x 2/4 MarchesHector MacNeill MA Cup
1st Laura McMillan, Inveraray
2nd Fiona Mitchell, Campbeltown
3rd Scott McLean, Kilmartin
4th Sarah Muir, Kilkenzie
5th George Stewart, Perth
 
Under 15-17 years
MSR – Netta McGougan MemorialTrophy
Judges’ Choice
1st Scott McLean, Kilmartin
2nd Laura McMillan, Inveraray
3rd Sarah Muir, Kilkenzie
4th George Stewart, Perth
5th Ross Ferguson, Campbeltown
 
Solo Snare Drumming
Under 15 Open
Campbeltown CO-OP Society Cup – Stick & Pad
1st Andrew Watson, Dalmally
2nd Robbie Brown, Lochawe
3rd Molly Semple, Campbeltown
Orr, Kerr & Dykes Trophy for Best Local
Molly Semple, Campbeltown
 
Kintyre Juvenile Pipe Band Association Cup
4 parts March 2/4 or 4/4
1st Amy Underwood, Dalmally
2nd Robert Dempster, Dalmally
3rd Mhairi Dempster, Dalmally
4th Mark Leishman, Campbeltown
 
Argyll Arms Trophy for Best Local Mark Leishman, Campbeltown
 
Under 18
MSR – Joe Noble Trophy
1st Graeme McMillan, Inveraray
 
Hornpipe & Jig – Royal Celtic Society Cup
1st Graeme McMillan, Inveraray
2nd Mark Leishman, Campbeltown
3rd Brendan Wilson, Campbeltown
Pipe Dreams Quaich for Best Local Mark Leishman, Campbeltown
 
Tenor Drumming
Under 15
2/4 March – Kintyre Piping Society Quaich
1st Caroline Duff, Inveraray
2nd Andrew Muir, Kilkenzie
3rd Catherine McFarlane, Oban
4th Leanne MacIntyre, Lochawe
 
15-17 years
2/4 March – Kintyre Piping Society Trophy
1st Iona Underwood, Dalmally
2nd Jenny Livingstone, Oban
3rd Eilidh Fyfe, Inveraray

1 COMMENT

Registration

Forgotten Password?