Published: July 31, 2002

Draws for World Pipe Band Championships Announced

We have obtained the draws for the 2002 World Pipe Band Championships on August 10 at Glasgow Green, Glasgow. Over 250 bands are entered to compete on the day – a new record for the ever-expanding event.

Grade 2 features 36 bands, so the grade will be halved, with 12 bands going through to a final event.

The draw for Grade 1 will be made after the result of the British Pipe Band Championships at Ayr, Scotland, are known. “Overseas” bands that finished in the top six at last year’s World Championship (Simon Fraser University and the 78th Fraser Highlanders) get a bye to the final round, as do bands that have place in 2002 RSPBA major championships before the World’s (Field Marshal Montgomery, Shotts & Dykehead, Boghall & Bathgate, ScottishPower, Strathclyde Police, St. Laurence O’Toole, and Dysart & Dundonald), according to the RSPBA’s league table points system.

Grade 2
Qualifying Group 1
1 Tamlaght O’Crilly
2 Ballycoan
3 Glengarry (Canada)
4 Cullybackey
5 Windsor Police (Canada)
6 Drambuie Kirkliston
7 Bagad Cap Caval (France)
8 Robert Malcolm Memorial (Canada)
9 Chicago Caledonia
10 Bleary & District
11 Culter & District
12 Boghall & Bathgate
13 Niagara Regional Police (Canada)
14 Chivas Regal
15 Dumfries & Galloway Constabulary
16 Denny & Dunipace
17 Killeen
18 1st Battalion The Highlanders

Qualifying Group 2
1 Ballinderry Bridge
2 City of St Andrew’s
3 Maple Ridge (Canada)
4 Heather Pipes & Drums of Copenhagen
5 Tullylagan
6 Polkemmet
7 Buchan
8 Tayside Police
9 Clan Gregor Society
10 Houghton le Spring
11 Kilmarnock
12 Howard Memorial
13 Upper Crossgare
14 St Finbarrs (Eire)
15 University of Luton
16 Dumbarton & District
17 R.P Blandford & Son (USA)
18 1st Royal Engineers (Sweden)

Grade 3A
1 Oban
2 MacLean Annan
3 Scots Guards Association
4 Delville (RSA)
5 Bowhill
6 Frank Rainey Memorial
7 Milngavie
8 1st Royal Tank Regiment
9 Lanarkshire
10 Killadeas
11 Big Rock (Canada)
12 Lomond & Clyde
13 Lord Edwards Own Narraghmore (Eire)
14 Brother Matt Boyd Memorial
15 Royal Burgh of Stirling
16 Strathclyde Fire Brigade
17 Ballydonaghy
18 Banbridge
19 MacNaughton’s Vale of Atholl
20 Burntisland
21 Strathroy Legion (Canada)
22 Johnstone
23 Perth & District
24 Annan Ex Service Club
25 Deeside Caledonia
26 Leapoughs
27 Syerla
28 Tullintrain
29 Coalburn IOR

Grade 3B
1 Inverkeithing & District
2 Northern Caledonia
3 Dr Wright Memorial
4 Greater Manchester County Fire Service
5 Finvoy
6 Fintan Lalor (Eire)
7 Cullen (Eire)
8 Bready
9 Dunoon Argyll
10 West Midlands Police
11 Lochmaben Pipe Band Society
12 Ayr Pipe Band Society
13 Cullenfad
14 Ballydonaghy Caledonia
15 Hollymount
16 Inverness
17 Pride of Murray
18 Turriff & District
19 Troon Blackrock
20 Black Raven (Eire)
21 Pontefract & District
22 Cottown
23 Dingwall RBL

Grade 4A
1 Quinn Memorial
2 Bo’ness RBL
3 Milngavie
4 Killen
5 City of Brechin
6 Lockryan Stranraer
7 Windsor Police (Canada)
8 Arbroath RBL
9 Sgt. Walker Memorial
10 Linlithgow & District
11 Rothesay & District
12 Dartford & District
13 Annsborough
14 Seven Towers
15 Perth & District
16 Gleneagles Strathearn
17 Gilnahirk
18 Augharan
19 Ballybriest
20 Linwood Caledonia
21 Penicuik & District
22 Colmcille
23 Prestonpans RBL
24 Altnaveigh Memorial
25 Gortaclare
26 Buchan RBL
27 Inverclyde
28 Glencorse
29 Aughintober
30 Tulloch Nairn
31 Newtongrange
32 Celtic Cross Pipes & Drums
33 Mountfield
34 Bellaghy
35 Kinglassie & District
36 Hawick

Grade 4B
Qualifying Section 1
1 Tweedvale
2 Gransha
3 Oldmeldrum RBL
4 Warrington Academy
5 Aarhus (Denmark)
6 Dunfermline District
7 East Kilbride
8 71 Engineer Regiment Pipes & Drums
9 Newmains & District
10 Uddingston Strathclyde
11 Keith Highlanders (USA)
12 Apprentice Boys of Derry Memorial
13 Queensferry Caledonia
14 8 Wing Trenton (Canada)
15 Kilsyth Thistle
16 Misty Isle (USA)
17 Cleland Memorial
18 St Francis
19 Moffat
20 Grampian Association Corby
21 Galashiels Ex Service

Qualifying Section 2
1 Nottinghamshire Police
2 Lanark & District
3 Corpus Christi (Eire)
4 Cullybackey Junior
5 Williamwood
6 Monterey Bay (USA)
7 Seven Pipers Scottish Society
8 Muirkirk & District
9 Letterkenny & District (Eire)
10 Grampian Thistle
11 Royal Burgh of Stirling
12 Big Rock (Canada)
13 Ashbourne & District
14 Dreghorn & Bourtreehill
15 Vale of Clyde
16 West Linton & District
17 Duns RBLS
18 Heriot-Watt University
19 Kirkcudbright & District
20 Girvan & District
21 Copenhagen Caledonia

Juvenile
1 Lochgelly High School
2 Dumbarton & District
3 Dunoon Grammar School
4 Paisley
5 George Watson’s College

Novice Juvenile
1 Inverness Schools
2 Inverkeithing High School
3 Dumbarton & District
4 Craigmount High School
5 Kintyre Schools
6 Inverclyde Juvenile
7 Bready Junior
8 Boghall & Bathgate Caledonia
9 47th Culter Boy’s Brigade
10 Knightswood C.A Juvenile
11 Dunoon Grammar School
12 Bo’ness RBL
13 George Watson’s College
14 Edmonton Juvenile (Canada)
15 Bucksburn & District
16 S.Y.H.A Vale of Atholl
17 Royal Burgh of Stirling
18 Glasgow Schools
19 Polkemmet Juveniles
20 Milngavie
21 City of St Andrew’s
22 Lochgelly High School

p|d

What do you think? We always want to hear from our readers, so please use our comment system to provide your thoughts!

Do you have news? Be sure to send your information to pipes|drums. We can’t report what we don’t know about! Please remember to support the businesses that advertise and make the not-for-profit p|d possible.

Registration

Forgotten Password?