Published: March 31, 2009

African Skye Solos votes Nixon

Johannesburg, South Africa – March 7, 2009 – Angus Nixon was the overall winner of the Open Piping category at the African Skye African Skye Solo Piping & Drumming Championships held at Jeppe High School for Girls in Kensington. Steven St Clair-Hall was the big winner in the Open Snare Drumming.
 
 
 
 
 
 
 
Solo Piping
Piobaireachd
Gold
1st Joshua Hogg
2nd Liam O’Flaherty
3rd Angus Nixon
4th Sean Maher
Judge: Bob Worrall
 
Silver
1st Kgabe Molepo
2nd Muire Lindsay
3rd Carlo Ferreirinho
4th Ben Slabbert
Judge: Simon Workman
 
Novice
1st Damian Maher
2nd Sharon Maher
Judge: Simon Workman
 
Light Music
Open
March
1st Joshua Hogg
2nd Angus Nixon
3rd Alex Hay
4th Sean Maher
5th Clement Zvikonyo
6th Matthew Keyzer
Judge: Roy Blevins
 
Strathspey & Reel
1st Liam O’Flaherty
2nd Angus Nixon
3rd Alex Hay
4th Joshua Hogg
5th Sean Maher
6th Dominic Skelton
Judge: Bob Worrall
 
Jig
1st Angus Nixon
2nd Clement Zvikonyo
3rd Joshua Hogg
4th Chris Couperthwaite
5th Dominic Skelton
6th Liam O’Flaherty
Judge: Tom Knobel
 
Junior
March
1st Rohan Rohland
2nd Kgabe Molepo
3rd Muire Lindsay
4th Brian Nixon
5th = Bronwyn Huber, James Orr
 
Strathspey & Reel
1st Kgabe Molepo
2nd Brian Nixon
3rd Muire Lindsay
4th James Orr
Judge: Rory Bellingan
 
Jig
1st Rohan Rohland
2nd Kgabe Molepo
3rd Muire Lindsay
4th Brian Nixon
5th Donovan Margoczi
6th Ben Slabbert
Judge: Ian Houston
 
Novice
March
1st Damian Maher
2nd Bradley Lawry
3rd Andrew Sillifant
4th Keren Rohland
5th Carlo Ferreirinho
6th James Green
Judge: Ian Houston
 
Strathspey & Reel
1st Carlo Ferreirinho
2nd Damian Maher
3rd Bradley Lawry
4th Andrew Sillifant
5th Matt McAfee
6th Jason Crawford
Judge: Roy Blevins
 
Chanter
1st Frans Coetzee
2nd Berto Schoeman
3rd David Carlse
4th James Laidlaw
5th Abdul Sayed
6th Andrew Carlse
Judge: Peter Holgreaves
 
Snare Drumming
Open
March, Strathspey & Reel
1st Steven St Clair-Hall
2nd Duncan Tee
3rd Mark Gouvea
4th Taryn Townsend
Judges: Richard Dockerill, Anthony Evans, Dave Jeffrey
 
Junior
March, Strathspey & Reel
1st Kyle MacLeod
2nd Jennifer Austin
3rd Louis van Wyk
Judge: Richard Dockerill
 
Novice
March
1st Nicholas Tickle
2nd Seamus Lindsay
3rd Lwazi Nxasana
4th Duncan Buchanan
5th Kevin Schultz
Judge: Dave Jeffrey
 
March, Strathspey & Reel
1st Seamus Lindsay
2nd Nicholas Tickle
3rd Duncan Buchanan
Judge: Anthony Evans
 
Drum Pad
1st Brandon Townsend
2nd Shannon Ewing
3rd Michaela Cairns
Judge: Richard Dockerill
 
Tenor Drumming
Open
March, Strathspey & Reel
1st Donald Graham
 
Novice
1st Samantha Dewit
2nd Tarryn Mocke
3rd Theo Msiza
4th Chantelle Dewit
5th Michelle Smit
6th Morris Mthalane
Judge: Lynne van den Berg

Registration

Forgotten Password?