Published: January 31, 2009

Chisholm, Gandy, Browns big winners at Winter Storm

Kansas City, Missouri – January 16, 2009 – Jori Chisholm of Seattle and Alex Gandy of Dartmouth, Nova Scotia, won the Gold Medal piobaireachd and light music events at the eighth annual Winter Storm competitions at the Marriott-County Club Plaza hotel, while Glenn Brown of Glasgow was the most consistent senior solo piping prize-winner. Gandy also won the Silver Medal piobaireachd event. The competitions are part of a weekend of workshops and recitals. Blair Brown of Houston won the top solo drumming award, while Steve Foley of California and Andrew Elliott of Toronto took top honour in the senior bass and tenor events.
 
Solo Piping
Gold Medal Piobaireachd
1st Jori Chisholm, “Lament for the Dead” ($750)
2nd Glenn Brown, Glasgow, “Battle of Auldearn No. 2,” ($500)
3rd James MacHattie, Toronto, “Lament for the Dead” ($250)
Judges: Mike Cusack, Stuart Liddell, Colin MacLellan
 
Gold Medal MSRHJ
1st Alex Gandy ($750, smallpipes)
2nd Glenn Brown ($500)
3rd Alastair Lee, Coquitlam, British Columbia ($250)
Judges: Mike Cusack, Angus MacColl, Colin MacLellan
 
Silver Medal Piobaireachd
1st Alex Gandy, Dartmouth, “The Piper’s Warning to His Master,” ($500, McCallum pipes)
2nd Alastair Lee, Coquitlam, British Columbia, “A Flame of Wrath for Patrick Caogach,” ($400)
3rd Will Nichols, Blaine, Washington, “Tulloch Ard,” ($300)
4th Roddy Weir, Broxburn, Scotland, “Mackintosh’s Lament,” ($200)
5th Neil Hall, Midlothian, Scotland, “The Desperate Battle,” ($100)
Judges: Alastair Dunn, Angus MacColl, Fred Morrison
 
Snare Drumming
Gold Medal
1st Blair Brown, Houston ($750, drum, $1500 travel allowance)
2nd Derek Cooper, Warminster, Pennsylvania ($500)
3rd Tano Martone, Houston, Texas ($250)
4th Graham Brown, Milton, Ontario ($100)
5th David Bowman, Burnaby, British Columbia
6th Duncan McPherson, Sacramento, California
Judges: Drew Duthart, Doug Stronach, Steven McWhirter
 
Amateur
Grade 1
1st Grant Cassidy, Glasgow
2nd Graeme McMillan, Inveraray, Scotland
3rd Kyle Wallis, Port Coquitlam, British Columbia
 
Grade 2
1st Jordan Wallis, Port Coquitlam, British Columbia
2nd Molly Steuber, Herald, California
3rd Shane Cressy, Oshawa, Ontario
 
Grade 3
1st Cameron Bolley, Oxford, Michigan
2nd Tim Vermillion, Norman, Oklahoma
3rd Phillip Coyle, Murrieta, California
 
Judges for all amateur events: John Fisher, Reid Maxwell, Barry Wilson
 
Bass Drumming
Gold Medal
1st Steve Foley, Costa Mesa, California ($750, bass drum)
2nd Kahlil Cappuccino, Ottawa ($500)
3rd Andrew Elliott, Toronto ($250)
 
Amateur
1st Iain Ricketts-Moncur, Ancaster, Ontario
2nd Sally Gordon, Minneapolis
 
Intermediate Amateur
1st Kenneth Hiner, Atoka, Tennessee
2nd Joe Cameron, Shawnee, Kansas
3rd Beverly Huber, Hebron, Kentucky
 
Judges for all bass events: Mike Cole, John Rowe
 
Tenor Drumming
Gold Medal
1st Andrew Elliott ($750, tenor drum)
2nd Owen Sehon, St. Paul, Minnesota ($500)
3rd Anne Head, Camas, Washington ($250)
 
Amateur
1st Susan Sheehan, Queensbury, New York
2nd Patricia Stout, Mandeville, Louisiana
 
Intermediate
1st Jessica Lahti, Port Moody, British Columbia
2nd Devon Lambert, Guelph, Ontario
3rd Lena Vermillion, Norman, Oklahoma
Judges: Norman MacLeod, Emily McLeod, Michael O’Neil

Registration

Forgotten Password?