Published: April 07, 2016

Hawthorn wins Grade 2 at Victorian Championships

Melbourne – April 2, 2016 – Hawthorn City beat Moorabbin City as the overall winner in the two-band Grade 2 contest at the Victorian Pipe Band Championships at Jubilee Park in Ringwood in typical Melbourne conditions: cold, sunny and windy with intermittent showers. City of Whitehorse was uncontested in Grade 1.

Grade 1 (Medley and MSR)
1st City of Whitehorse
Medley judges: Brian Niven, Atholl Chalmers (piping); Rob Bennett (drumming); Nat Russell (ensemble)
MSR judges: Brett Tidswell, James Easden (piping); Stephen Matthews (drumming); Scott Nicholson (ensemble)

Grade 2
Overall
1st Hawthorn City
2nd Moorabbin City

Medley
1st Hawthorn City (1,1,1,2)
2nd Moorabbin City (2,2,2,1)
Judges: Brian Niven, Atholl Chalmers (piping); Rob Bennett (drumming); Nat Russell (ensemble)

MSR
1st Hawthorn City (1,1,1,1)
2nd Moorabbin City (2,2,2,2)
Judges: Brett Tidswell, James Easden (piping); Stephen Matthews (drumming); Scott Nicholson (ensemble)

City of Whitehorse at the 2016 Victorian Pipe Band Championships.

Grade 3
Overall
1st Scotch College
2nd Victoria Scottish
3rd City of Melbourne

Medley
1st Victoria Scottish (1,1,2,1)
2nd Scotch College (2,3,1,2)
3rd City of Melbourne (3,2,3,3)
Judges: Brian Niven, Atholl Chalmers (piping); Rob Bennett (drumming); Nat Russell (ensemble)

MSR
1st Scotch College (2,1,1,2)
2nd City of Melbourne (3,2,2,1)
3rd Victoria Scottish (1,3,3,3)
Judges: Brett Tidswell, James Easden (piping); Stephen Matthews (drumming); Scott Nicholson (ensemble)

Grade 4
Overall
1st 1st Haileybury #1
2nd Warrnambool & District #1
3rd Geelong RSL

Medley
1st Haileybury #1 (2,1,1,1)
2nd Warrnambool & District #1 (1,2,3,3)
3rd Golden City (3,3,2,2)
4th Maryborough & District (4,4,4,4)
5th Geelong RSL (5,5,5,7)
6th St. Arnaud Nsm (7,6,6,5)
7th City Of Melbourne (6,7,7,6)
8th Warrnambool & District #2 (8,8,8,8)
Judges: Brian Niven, Atholl Chalmers (piping); Rob Bennett (drumming); Nat Russell (ensemble)

MSR
1st Warrnambool & District #1 (1,1,6,1)
2nd Golden City (3,4,1,3)
3rd Haileybury #1 (2,2,2,5)
4th Maryborough & District (5,3,7,2)
5th City Of Melbourne (4,6,4,4)
6th St. Arnaud (6,5,5,7)
7th Geelong RSL (7,7,3,8)
8th Warrnambool & District #2 (8,8,8,6)
Judges: Brett Tidswell, James Easden (piping); Stephen Matthews (drumming); Ian Lyons (ensemble)

Juvenile
Overall
1st Haileybury #1
2nd Scotch College #1
3rd Haileybury #2

Medley
1st Haileybury #1 (1,1,1,1)
2nd Scotch College #1 (2,2,2,2)
3rd Haileybury #2 (3,3,3,3)
Judges: Brian Niven, Atholl Chalmers (piping); Rob Bennett (drumming); Nat Russell (ensemble)

Set of Marches
1st Haileybury #1 (2,1,2,1)
2nd Scotch College #1 (1,2,1,2)
3rd Haileybury #2 (3,3,3,3)
Judges: Brett Tidswell, James Easden (piping); Stephen Matthews (drumming); Ian Lyons (ensemble)

Do you have competition results? Please feel free to send them using the format above, along with a few pics, to us by email.

 

1 COMMENT

Registration

Forgotten Password?