Published: March 31, 2018

It’s a start: Ontario season gets going with Toronto Indoor

Toronto – March 31, 2018 – The first larger contest of the Ontario season was again the Toronto Indoor Games at Moss Park Armoury in the city’s downtown, which enjoyed the usual strong attendance. Bands competed in concert formation, with nicely set-up staging and risers for the audience. The event marked the Grade 2 debut of the Hamilton Police, which had its MSR tie with the Peel Regional Police broken by ensemble. It was also the first contest for the brand new Grade 5 band of the Peel Regional Police, which placed first. James MacHattie, who happened to be passing through Toronto with his family from Prince Edward Island, entered the Professional solo piping at the last minute, and walked away with a first and a second prize against a strong field.

Bands
Grades 1&2
MSR
1st Peel Regional Police (2,1,2,1) (ens.pref.)
2nd Hamilton Police (1,2,1,2)
Judges: Bob Worrall, Ken Eller (piping); Greg Dinsdale (drumming); Michael Grey (ensemble);

Grades 1&2 Medley
1st Peel Regional Police (1,2,1,1)
2nd Hamilton Police (2,1,2,2)
Judges: Peter Sinclair, Michael Grey (piping); Greg Dinsdale (drumming); Bob Worrall (ensemble);

Grade 3 Medley
1st Guelph (1,1,1,2)
2nd Toronto Police (Gr3) (2,2,2,1)
Judges: Andrea Boyd, Michael Grey (piping); Greg Dinsdale (drumming); Bob Worrall (ensemble);

The Hamilton Police in their first Grade 2 event since being promoted.

Grade 4 Medley
1st 8 Wing (1,2,1,1)
2nd Niagara Regional Police (2,1,3,2)
3rd Cambridge & District (3,4,4,4) (ens.pref.)
4th Ryan Russell Memorial (4,3,2,6)
5th Paris Port Dover (5,5,5,3)
6th Black Watch (6,6,6,5)
7th Toronto Scottish (7,7,7,7)
Judges: Andrea Boyd, Ken Eller (piping); Greg Dinsdale (drumming); Peter Sinclair (ensemble);

Grade 5 March Medley
1st Peel Regional Police (Gr5) (2,3,2,3)
2nd Guelph (Gr5) (5,1,5,1) (ens.pref.)
3rd Paris Port Dover (Gr5) (3,6,1,2)
4th Toronto Fire (1,4,3,6)
5th Niagara Regional Police (Gr5) (6,2,4,4)
6th Ontario Fire Service (4,5,6,5)
Judges: Andrea Boyd, Ken Eller (piping); Greg Dinsdale (drumming); Peter Sinclair (ensemble);

The Alma College quartet competes for judges Ken Eller and Peter Sinclair.

Quartets
Grades 1&2
MSR
1st Alma College
Judges: Ken Eller, Peter Sinclair

Medley
1st Guelph
Judges: Ken Eller, Peter Sinclair

Grades 3&4
Slow Air & 6/8 March
1st Niagara Regional Police (Group Feller)
2nd Ryan Russell Memorial
3rd Niagara Regional Police (Group MacKenzie)
4th Barrie
5th Black Watch
Judges: Ken Eller, Peter Sinclair

Solo Piping
Piobaireachd
Professional
1st James MacHattie
2nd Brad Davidson
3rd Andrew Hutton
4th Ian K. MacDonald
5th Laureano Thomas-Sanchez
6th Sean McKeown
Judge: Jim McGillivray

Senior Amateur
1st Liam Melville
2nd Colin Johnstone
3rd Charles-David Mitchell
4th Kevin Berry
5th Tyler Destremps
6th Kayleigh Johnstone
Judge: Michael Grey

Intermediate Amateur
1st Matthew Parsons
2nd Alex Burlew
3rd Roy Huang
4th Evan Burlew
5th Jazz Kersell
6th Henry Michael Paluch
Judge: John Cairns

Junior Amateur
1st Kris Bawden
2nd Alison Andrews
3rd Caleb John Macpherson
4th Glenn G. Smith
5th Andrew Dewar
6th Janelle Bird
Judge: Michael MacDonald

Novice
1st Alek Baker
2nd Sarah MacKinnon
3rd Jeremy Cameron Rostirolla
Judge: Michael MacDonald

Light Music
Professional
MSR
1st Ian K. MacDonald
2nd James MacHattie
3rd Sean McKeown
4th Laureano Thomas-Sanchez
5th Andrew Hutton
6th Alastair Murray
Judge: Bob Worrall

Hornpipe & Jig
1st Matt MacIsaac
2nd James MacHattie
3rd Sean McKeown
4th Ian K. MacDonald
5th Andrew Hutton
6th Aidan Bowen
Judge: Ken Eller

Grade 1
MSR
1st Mark McClennan
2nd Liam Melville
3rd Charles-David Mitchell
4th Aidan Maher
5th Kayleigh Johnstone
6th Mitchell E. Arnold
Judge: Andrew Berthoff

Grade 2
MSR
1st Henry Michael Paluch
2nd Michael Malish
3rd Ben Elliot
4th Kevin Berry
5th Eric Denouden
6th Alison Andrews
Judge: John Elliott

Grade 3
March
1st Victoria McRae
2nd Janet French
3rd Matthew Parsons
4th Alejandro Valdes-Carletti
5th Roy Huang
6th Tyler Duncan
Judge: Andrew Berthoff

Strathspey & Reel
1st Matthew Parsons
2nd Roy Huang
3rd Victoria McRae
4th Tyler Duncan
5th Christopher Leonard
6th Alek Baker
Judge: Bob Worrall

Grade 4
March
1st Alexander Macdonald
2nd Dani Williams
3rd Caleb John Macpherson
4th Paul Brunning
5th Sarah MacKinnon
6th Conor Robbins
Judge: Trish Kirkwood

Grade 5
March
1st Hayden Sauer
2nd John Douglas Beattie
3rd Matthew Greco
4th Gordie McDonnell
5th James McIntosh
6th Bernice Emery
Judge: John Elliott

Novice Practice Chanter
1st Connor Ellwood
2nd Isla Marcella
3rd Declan Fox-Ivey
Judge: Trish Kirkwood

Solo Drumming
Snare
Professional
MSR
1st Joe Kiah
Judge: Greg Dinsdale

Hornpipe & Jig
1st Joe Kiah
Judge: Dan Bist

Grade 1
MSR
1st Matthew Page
2nd James Kirkwood
3rd Brody Duncan
Judge: Greg Dinsdale

Hornpipe & Jig
1st Matthew Page
2nd James Kirkwood
3rd Brody Duncan
Judge: Dan Bist

Grade 2
MSR
1st Jessica Martin
2nd Cameron W. MacDonald
3rd James Berry
Judge: Dan Bist

Grade 3
MSR
1st Tom Litherland
2nd Lana Korver
3rd Aprille Holmes
4th Jake Kim
Judge: Greg Dinsdale

Grade 4
March
1st Nathan Nguyen
2nd Quintin Brunning
3rd Mark Gregory Rugman
Judge: Greg Dinsdale

Grade 5
March
1st Kaylee Ellwood
2nd Grant Fox-Ivey
3rd Victoria Hingley
4th Garrett Sauer
5th Zeev Nafte
6th Jack Bartley
Judge: Dan Bist

Tenor
Professional
MSRH&J
1st Taylor Page
Judge: Kahlil Cappuccino

Grade 2
MSR
1st Andrea Jackson
Judge: Kahlil Cappuccino

Grade 4
March
1st Megan Carpeneto
2nd Bregitte Rugman
3rd Erin Callon
Judge: Kahlil Cappuccino

Grade 5
March
1st Graham Carroll
Judge: Kahlil Cappuccino

Bass
Amateur MSR
1st Andrea Brennan-Doucette
2nd Drew Ellis
Judge: Kahlil Cappuccino

 

Registration

Forgotten Password?