Published: November 30, 2008

Speirs raises first Bratach Gorm

London – November 1, 2008 – Iain Speirs of Edinburgh won his first Bratach Gorm, the premier prize at the Scottish Pipers’ Society of London’s annual competitions, and becomes the second piper to secure an invitation to the 2009 Glenfiddich Championships, following Gordon Walker’s win at the event. Roddy MacLeod conclued a stellar 2008 competition year with a win in the London Medallion March, Strathspey & Reel.
 
 
 
 
Bratach Gorm (13 entered, reserved for past winners of the Bratach Gorm, the Gillies Cup, or the Northern Meeting or Argyllshire Gathering Gold Medals)
1st Iain Speirs, “Nameless – Cherede Darieva”
2nd Gordon Walker, Galston, Scotland
3rd Jack Lee, Surrey, British Columbia
4th John-Angus Smith, London
5th Bruce Gandy, Dartmouth, Nova Scotia
Judges: Ian Duncan, Bill Livingstone, Angus J. MacLellan
 
Gillies Cup Piobaireachd (29 entered, reserved for winners of the Bratach Gorm, Gillies Cup, Ram’s Horn at London, and pipers graded Senior or A by the CPA)
1st Stuart Liddell, Inveraray, Scotland, “The Phantom Piper of Corrieyairack”
2nd Iain Speirs
3rd Willie McCallum, Bearsden, Scotland
4th Gordon Walker
5th Callum Beaumont, Bo’ness, Scotland
Judges: Dugald MacNeill, Jack Taylor, John Wilson
 
London Medallion MSR (19 entered, reserved for winners of the London Medallion, Strachan Cup, or the former winners MSR at the Northern Meeting or Argyllshire Gathering)
1st Roddy MacLeod, Glasgow
2nd Willie McCallum
3rd Glenn Brown, Glasgow
4th Jack Lee
5th Stuart Liddell
Judges: Ian Duncan, Bill Livingstone, Angus J. MacLellan
 
J.B. Robertson 2/4 Marches (judged as part of the London Medallion)
1st Gordon Walker
2nd Roddy MacLeod
3rd Willie McCallum
4th Glenn Brown
5th Stuart Liddell
Judges: Ian Duncan, Bill Livingstone, Angus J. MacLellan
 
Hornpipe & Jig
1st Gordon Walker
2nd Stuart Liddell
3rd Willie McCallum
 
A & B+-Grade
Piobaireachd (Snuff Mull Trophy)
1st Gareth Rudolph, Glasgow
2nd Cameron Drummond, Edinburgh
3rd Margaret Dunn, Glasgow
4th Innes Smith, Edinburgh
5th Jonathan Greenlees, Northern Ireland
Judges: Alan Forbes, Bruce Hitchings, Tom Speirs
 
MSR (Strachan Cup)
1st Callum Beaumont, Bo’ness, Scotland
2nd Andrea Boyd, Glasgow
3rd Roddy Weir, Edinburgh
4th Xavier Boderiou, Brittany
5th Innes Smith
Judges: Walter Cowan, Barry Donaldson, Neill Mulvie
 
Hornpipe & Jig (Donald Forbes Medal)
1st Andrew Carlisle
2nd Xavier Boderiou
3rd Roddy Weir
Judges: Walter Cowan, Barry Donaldson, Neill Mulvie
 
B & C-Grade
Piobaireachd (John Roe Plate)
1st James Troy, Victoria, British Columbia
2nd David Wilton
3rd Ashleigh Bell
4th Alexis Meunier, Brittany
5th Duncan Grant
Judges: Colin MacLellan, Ronnie MacShannon
 
MSR (Hodden Grey)
1st Sylvain Hamon, Brittany
2nd Derek Midgely, Maryland
3rd Gordon Bruce
4th David Wilton
5th James Troy
 
Hornpipe & Jig (Hugh MacMillan Trophy)
1st Keith Bowes, Edinburgh
2nd Gordon Bruce
3rd James Troy
 
Under -18
Slow Air
1st Scott McLean
2nd Andrew Travers
3rd Steven Gray
 
Juvenile
Piobaireachd
1st Bradley Parker
2nd Andrew Travers
3rd Steven Leask
 
MSR
1st Bradley Parker
2nd Steven Leask
3rd Steven Gray

1 COMMENT

Registration

Forgotten Password?